Co to jest horrorcore

Horrorcore – zwany także horror hip hop, horror rap, death hip hop lub death rap, to podgatunek muzyki hip-hopowej oparty na treściach i obrazach o tematyce horroru i często mrocznie transgresywnych, czyli przekraczających granice – przeważnie społeczne i moralne ale nie tylko, bo każdą jaką można wymyślić. Teksty horrorcore opowiadają głównie o przemocy, obrzędach i symbolach satanistycznych, okultystycznych, sadyzmie, morderstwach, seksie, śmierci, narkotykach, samobójstwach, kanibalizmie, gwałtach (również zbiorowych), etc. Początki horrorcore wywodzą się od niektórych artystów hardcore hip-hopu i gangsta rapu, takich jak Geto Boys, którzy zaczęli włączać do swoich tekstów motywy nadprzyrodzone, okultystyczne lub horrorów psychologicznych.

W przeciwieństwie do większości hardcorowych artystów hip hopu i gangsta rapu, artyści horrorcore często wypychają brutalną treść i obrazy w swoich tekstach poza realistyczną przemoc do tego stopnia, że brutalne teksty stają się abstrakcyjnie makabryczne, upiorne, niepokojące lub slasherowe. Podczas gdy przesadna przemoc i zjawiska nadprzyrodzone są powszechne w horrorcore, to ten gatunek często prezentuje również bardziej realistyczne, ale wciąż niepokojące obrazy chorób psychicznych i narkomanii. Niektórzy twórcy horrorcore unikają nadprzyrodzonych motywów lub przesadnej przemocy na rzecz bardziej subtelnych i mrocznych psychologicznych obrazów i tekstów horroru.

Grupa The Flatlinerz są uważani za pionierów podgatunku rapu znanego jako horrorcore na początku lat 90-tych. Oprócz Insane Clown Posse, Twiztid, Esham i Necro oraz Brotha Lynch Hung należą do najbardziej znanych zagranicznych artystów horrorcore.

Horrorcore w Polsce ma swoje własne community. Istnieje internetowy label Snuff MuSick Entertainment, a najbardziej znany label, to Brain Dead Familia należący do rapera Słoń.

Nie wszystkich zliczyć ale bardziej znane polskie zespoły i artyści tworzący horrorcore:

Polecamy również wywiady do przeczytania lub posłuchania. Znalezione w sieci, a nawet przeprowadzone przez redakcję horrorcore.pl

Rodzaje rapu

Podgatunki podobne do horrorcore

Gangsta rap
East Coast hip-hop
Rapcore
Hardcore rap
Westcoast Rap

Psycho Rap
Crunk
Dark Trap
Rap rock
Freestyle